Neler yeni
Şimdi bize katılın!

Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilirsiniz daha fazlası için forumumuza kayıt olmalısınız. Kayıt işlemi tamamen ücretsiz ve hızlıdır.

LV50-Görev Yapma

admin

Owner
Yönetici
Yönetici
Katılım
15/9/17
Mesajlar
6,704
Beğeniler
1,074
Puanları
56,300
Konum
Bükreş
Web sitesi
bdoforumtr.com
#1
LV50-Görev Yapma

Black Desert bir çok görev içeriyor, bu yüzden bir çok oyuncu bu soruları soruyor.

“Bu görev önemli mi?”, “Bunların hepsinin tamamlamam mı gerekiyor? Bunu yapmasam olmaz mı? Önemli bir şey kaçırmak istemiyorum.”, “Sadece Katkı Puanı veriyor… Bunu atlasam bir şey olmaz, değil ?”

Kendinize bu soruları sormanızın “tamamen normal” olduğunu bildirmek isteriz. Doğrusunu söylemek gerekirse, Black Desert dünyasında inanılmaz sayıda görev vardır ve sizden daha önceki kaşiflerin bir çoğu da aynı soruları sordu. Peki bu konuda ne yapmalıyız? Birlikte gözden geçirelim ve sizi bu rehber yardımıyla hazırlayalım.


Tercih Edilen Tür

Doğrudan Lv. 50’ye ulaşmak için çabaladıysanız, ‘Tercih Edilen Tür’ tabiri sizin için çok yeni olabilir. İlk bakışta biraz karmaşık görünebilir ve gözünüzü korkutabilir.


Fakat, aslında oldukça anlaşılırdır. Görev Penceresine (Kısayol: O) kısaca bakalım. Pencerenin altına baktığınızda, ‘Tercih Edilen Tür’ ve sağında Hepsi - Savaş - Yaşam - Balık. - Keşif/Ticaret - Diğer seçeneklerini görebilirsiniz.
1.jpg 11.png
▲ Soldaki resim, varsayılan pencereyi, sağdaki resim ise Tercih Edilen Tür ‘Hepsi’ seçilmesi durumunu gösteriyor.
Adından da anlayacağınız gibi Tercih Edilen Tür fonksiyonu sadece NPC’den istediğiniz şeyi Kabul etmenize imkan tanır. Eğer 50. Levela kadar ayarları değiştirmediyseniz sadece Savaş ve Diğer seçenekler aktif olmalı. Diğer bir deyişle şu ana kadar sadece Savaş ve Diğer türde görevleri tamamlıyordunuz. Belki de şu an ‘Başka türlerde görevler de mi vardı’ diyerek, Yaşam Becerisi, Balıkçılık ya da Keşif/Ticaret görevleri almadığınıza şaşırıyorsunuzdur.

Şu anda size bu ayarı Tercih Edilen Tür’den Tümü’ne olarak değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Black Desert Online’da çok fazla görev olduğu için yapmak istediklerinizi seçmek daha avantajlı olacaktır. Eğer bunu tümü olarak değiştirirseniz NPC’ler size şartlarını yerine getirdiğiniz tüm görevleri vereceklerdir. Eğer görevi beğenirseniz Kabul eder, beğenmezseniz de reddedersiniz
2.jpg
▲ Tek ödül 40 Katkı EXP’idir fakat bir görev serisi olacağına dair bir his uyandırıyor. Kararı siz verin.Kara Ruh Görevlerine Devam Etmeli miyim?

Kesinlikle. Kara Ruh’tan gelen görevler çoğunlukla ana görevlerdir ve kesinlikle tamamlamaya değer. Kara Ruh bazen sinir bozucu olsa da bu sadece sizin için en iyisi demektir. O halde ona anlayışlı davranın ve verdiği görevleri tamamlamaya bakın.

3.jpg


Bununla birlikte şunu aklınızda bulundurmanızda fayda var; Kara Ruh daha çok savaşta ustalaşan maceracılara görev verir. Bunun sebebi Black Desert Online’ın özünde bir savaş oyunu olmasıdır. Oyuncular, Kara Ruh’tan ve bazen farklı yerlerden aldıkları görevleri yerine getirip tekrar oyuna adapte olma konusunda esnek olmalıdırlar. Özetle; Kara Ruh’tan alıp tamamladığınız görevler kesinlikle buna değecektir.Zamanla daha çok bilgi sahibi olacaksınız ama 50. Leveldan sonraki ana Kara Ruh görevleri aşağıdaki şekildedir.

Düşmanlar Dünyası #1: Karabalıkçı
Görev Gereksinimleri: 48. Level veya daha üstü, [Parti] Cadı Avı görevi’nin önceden tamamlanmış olmak

Daha Şiddetli Bir Silah İçin #1: Karabalıkçı
Görev Gereksinimleri: 48. Level veya daha üstü, [Parti] Cadı Avı görevi’nin önceden tamamlanmış olmak


Yukarıdaki iki görev [Parti] Cadı Avı görevi ile Calpheon’un av bölgeleri içinden büyük bir yol katettikten sonra alınabilir.

Av bölgelerini genel olarak öğrenmenin yanısıra Kara Taş Silahı ve Kara Taş Zırhı da kazanabilirsiniz. Umarız keyif alırsınız.

Yukarıdaki iki görevi tamamlarken avlanma bölgesindeki NPC’den [Boyun Eğdirme] alarak onu da tamamlamanızı tavsiye ederiz.

Ödüller arasında Külçe Altın da olacak. Böylece biraz para kazanma imkanı da bulursunuz.


Damlaya Damlaya Göl Olur #1

Görev Gereksinimleri: Tüm Düşmanlar Dünyası ve Daha Şiddetli Bir Silah İçin görev serilerini tamamlamış olmak
Bu görev çok fazla miktarda Kara Taş kazanabileceğin sıradışı bir görevdir.

Bu görevi ancak Tüm Düşmanlar Dünyası ve Daha Şiddetli Bir Silah İçin görev serilerini tamamladıktan sonra Kabul edebilirsin.

Bir avlama talebidir ve ciddi miktarda canavar avlaman gerekecektir. Zordur fakat Kara Taş kazanmak için daha iyisi yoktur.


[Özel Görev I] Mediah’ın Sürgün Gücü (Günde 1 defa)

└ Eğer oyuncu Red Nose’un bilgisine sahipse, [Özel Talep I] Red Nose ile Yüzleşme (Günde 1 defa)

[Özel Görev I] Ele Geçirilmiş Devler (Günde 1 defa)

└ Eğer oyuncu Bheg’in bilgisine sahipse, [Özel Görev I] Bheg ile Yüzleşme (Günde 1 defa)

[Özel Görev I] Ayini Durdur (Günde 1 defa)

└ Eğer oyuncu Giath’ın bilgisine sahipse, [Özel Görev I] Giath ile Yüzleşme (Günde 1 defa)Görev Gereksinimleri: 45 Level veya daha üstü, [Parti] Zayıflamış Belmorn’u Altet görevinin daha önceden tamamlanmış olması.Yukarıdaki üç görevden günde sadece birini seçebilir ve devam ettirebilirsiniz. Süre her gün geceyarısı sıfırlanır.

Görevi tamamladığınızda ödül olarak Red Nose, Dastard Bheg ya da Giath’ı Çağırma Parşömeni alacaksınız.

Alakalı canavarın bilgisine sahip değilseniz Çağırma Parşömeni’ni elde edebilmek için onu yoketmek zorunda kalacaksınız.

Bununla beraber bu boss canavarların bilgilerine sahip olduğunuzda Çağırma Parşömeni’ni canavarı altetmenize gerek kalmadan doğrudan alabileceksiniz.

Red Nose, Bheg ve Giath görevlerin sadece Kara Taş elde etmek için değil aynı zamanda Boss Seti olarak bilinen

oyundaki en iyi savunma teçhizatlarını elde etmek için de tamamlamanızı kuvvetle tavsiye ediyoruz.


52 Level üstü olarak Mediah’a gittiğinizde Kara Ruh size [Altınova’nın bir Peygamberi] görevini verecektir. Bu Mediah’ın ana görevinin başlangıcıdır. Eğer yakın zamanda Mediah’a gitmeyi planlıyorsanız bunu bir yere not etmenizde fayda var.Avlanma ve Görevler Arasındaki İlişki

Avlanma bölgelerinde birçok canavar bulunmaktadır. 50. Level’dan yükselmek için daha fazla EXP’e ihtiyacınız olduğu için avlanma bölgelerinde daha çok vakit geçirmeniz gerekecek.Bu yüzden bir canavardan öbürüne sürekli avlanmak biraz sıkıcı hale gelecektir. Bu problemi çözmek için bazı avlanma görevleri alın. Yakındaki bağlantı noktası veya şehri kontrol edin. O avlanma bölgesi için birçok görev bulacaksınız. Bu görevlerden elde edeceğiniz katkı puanları ve diğer ödüller birikecek ve sonrasında çok faydalı olacaktır.Eğer avlanma bölgesinin merkezine doğru derinlere yol alırsanız özel NPC’lerden ilginç bir avlanma görevi alabilirsiniz. Calpheon’un avlanma bölgelerinin hepsinde Boyun Eğdirme görevleri veren NPC mevcuttur ve bu görevleri de diğer görevlerle birlikte tamamlamanızı tavsiye ederiz. Mediah ve Valencia’da da sistem bu şekildedir. Eğer görevleri tamamlayarak ilerlerseniz kesinlikle oyundan daha fazla zevk alacaksınız.Son olarak; görev veren NPC’leri dinleyip görevin etraflıca bilgisini almak zevkli bir deneyim olabilir. NPC’lerle konuşup çok çeşitli görevlere göz attığınızda o andaki durumunuza en uygun görevi bulabilirsiniz. Görevi Kabul ettiğinizden emin olun ve diğer görevlerinizle birlikte tamamlayın. Sonunda tüm görevler size fayda sağlayacaktır.
4.jpg
▲ Avlanma bölgesi civarında bir NPC mi gördünüz? O zaman avlanma görevini Kabul edin ve tamamlayın.Hayatınızdan Keyif Almak mı İstiyorsunuz? Herşey İçin Görev Yapın

Neden savaş maceracılarına iltimas tanıyoruz? Bu doğru değil. Farketmemiş olabilirsiniz fakat yaşam becerileri ve balıkçılıkla alakalı kaçırmış olabileceğiniz birçok görev mevcut. Bu görevleri reddedip kazma ya da baltanızı alıp oyunu dilediğiniz gibi oynayabilirsiniz. Bu görevleri denerseniz oyundan daha fazla zevk alacağınızı garanti ediyoruz.Öyleyse Kara Ruh’u çağırın ve [Rehber] butonuna basın. Listeyi aşağıdaki şekilde göreceksiniz.

Toplama/İşleme öğrenmek istiyorum.

Aşçılık öğrenmek istiyorum.

Balığa çıkmak istiyorum.

Nasıl Ticaret yapabilirim?

Bu dört butondan dilediğinize basın. Sizi ilgili bir NPC’ye yönlendirecektir. Bu NPC aracılığıyla aradığınız ‘Başlangıç Görevi’ni kabul edebileceksiniz. Bundan başlayarak tüm görev serilerine devam ettikçe seçtiğiniz alanda uzmanlaştığınızın farkına varacaksınız.
5.jpg


1) Balenos’taki Yaşam Becerisi görevleri

Balenos’ta toplamada, işlemeye gibi birçok aktiviteyi öğrenebilirsiniz, hatta üretim aktivitesi için evinize katkı puanları yatırımı yapmayı bile. ‘Öğrenme’ kelimesini kullanıyoruz ama aslında bu daha çok Black Desert Online hayatınızdan keyif almaktır. Aşağıdaki listeden de görebileceğiniz üzere yapılabilir görev sayısı oldukça fazladır.

Bu görevler sadece 50 Level ve üstü oyuncular için değil toplama level’ı 2 veya daha yüksek olan her oyuncu içindir. Tercih edilen türün yaşam becerisi opsiyonu aktif ise bu sağlanmış olur.Gereksinimler: Level 2 ve üstü, [Yaşam Becerisi] Tercih Edilen Türün Aktif Olması
NPC: Velia’nın Şefi Igor Bartali

[Toplama] Üretime Giriş
Beslen
Kereste Ustası Sealus
Eti Pastırmaya Çevirme
Ormancılığın Temeli Kütükler
Alan Gezisi
Önce Tilki Eti
Toprağa Dokun
Mahsulleri Kullanmak #1
Mahsulleri Kullanmak #2
Goblinden Öğren?
Vongole ile Arkadaş Olmak
Madencilik Taşı
Vongole'un Hediyesi
Batı Muhafız Alayını Desteklemek
Dişbudak Kalası Yapmak
Muhafız Alayının İşçileri
Güvenlik Kulesi Kereste Desteği
Aç Bir Asker için Aperatif
Çaresiz Askerler
Daha Sıkı Bağla
Feinia’ya Rapor Ver
Kurt Eti Teslimatı
Bir Demir
Metalle Takas
Bir Balenos Çiftliği
Mısır Çuvalı Taşımak
Onarılması Gereken
Avlan ve Pişir
Mahsul İşi
Servet Yapan Üretim
Üretimde Ustalaşma #1 – Arıtma
Üretimde Ustalaşma #2 – Depolama
Üretimde Ustalaşma #3 – Üretime Giriş
Üretimde Ustalaşma #4 – Bağlantı Noktalarını Birleştirme
Üretimde Ustalaşma #5 – Mahsulleri İşleme
Üretimde Ustalaşma #6 – Ürünleri Satma
Yatırım ve Seri Üretim
Yoğunlaştırılmış Ticaret Kursu
Batı Muhafız Alayı Yolu
Luke’u Gör
Bir At Amblemini Kaydetme ve Bir Eşek Alma
Sıkışmış Vagon
Bozuk Havaakımı Ölçer
Havaakımı Ölçeri Onarmak İçin Malzemeler
Finto Çiftliği’ndeki Martina
Madem Bu Kadar Uzağa Geldin…
Granit ve Feldispat
Çiçekçi
Yaşlı Marsha
Saklaman Gereken Şey
Gücünü Kullan!
Nostalji Tadı
Şefe Mesaj
Mineral Bakımından Zengin


- [Ben Otçulum] ünvanını kazanabilmek için Kuzey Heidel Taş Ocağı’na gidin ve Calpheon’un toplama görevlerini yaparak devam edin.
- [Sağlam Makinist] ünvanını elde edebilmek için Calpheon’un işleme görevlerini yapmayı sürdürün.


Elbette bu bir son değil. Heidel’e yöneldiğinizde aynı yukarıdaki gibi bir görev serisi daha olacak. Ondan sonra Calpheon’dakileri yapabilirsiniz. İnanıyoruz ki böyle görevleri yerine getirmek sizin için ilgi çekici, zevkli ve bir o kadar da eşsiz bir tecrübe olacak.
2) Balenos’taki Aşçılık Görevleri

Balenos’taki görevleri tamamlayarak farklı malzemeleri nasıl karıştırıp kullanacağınız gibi pişirmenin temellerini öğrenebilirsiniz. Malzemelerin bir çoğunu görev ödülü olarak alacaksınız, bu yüzden becerilerinizin alıştırmasını yaparken zevk almaya bakın. Görev detaylarını dikkatlice okursanız görevi tamamlamada zorluk çekmemeniz gerekir. Aşağıdaki görevleri tamamlayın ve Serendia’ya gidin. Orada benzer aşçılık görevleri listesi bekliyor olacak.Gereksinimler: Toplama Çırak 5. Level ve üstü, [Yaşam Becerisi] Tercih Edilen Türün Aktif Olması
NPC: Velia Hanı’ndaki bulaşıkçı NPC Shelley (David Finto’nun yanında)

Şef için Patatesler
Aşçılık Okulu
İlk Yemek
Artemio’dan Malzemeleri Al
Egzotik Bitkisel Şarap Yapm
Etli Bir Yemek
Et Yahnisi Nasıl Yapılır
Aynı Yemek, Farklı Malzemeler
Bir Korsanın En Sevdiği Yemek?
Adrian’ın Gizemli Kutusu
Yeni Bir Tarif
Kızarmış Balık İçin Malzeme
Nasıl Kızarmış Balık Yapılır?
Serendia’nın Usta Aşçısı


- [En İyi Aşçı] ünvanını elde edebilmek için Calpheon’daki aşçılık görevlerini yapmayı sürdürün.


:rahatla: Serendia’daki Kimya Görevleri

Diğer yaşam becerisi içeriklerinin tersine Kimya için olan başlangıç görevi Serendia’daki Glish’ten alınabilir. Bunun sebebi çok fazla hazırlık gerektirmesidir. Ama bunun sizi yıldırmasına izin vermeyin. Eğer çok zor geliyorsa veya da şu anda zamanınız yoksa daha sonra tekrar gelebilirsiniz.Gereksinimler: Toplama Çırak 2. Level ve üstü
NPC: Glish’in Genel Mal Satıcısı Seilane


[Kimya] Tesadüfen Kimyager
Basit Kimya Malzemeleri #1
Basit Kimya Malzemeleri #2
Kimya Katalizörü, Kesin Sıvı Ayrıştırma
Yeniden Diriliş İksiri İçin Katalizör Kullanımı
Kesin Toz Ayrıştırma, Başka Bir Katalizör
Bir Enerji İksiri Yapımı
Grace Lauren’I Bulmak
Şiddetli Öfke’nin Gücü
Şahinin Gözü Yem Arıyor
Şiddetli Büyü Gücünün Kaynağı
Çelik Gibi Sağlam Deri
Kimya, Farklılık #1
Kimya, Farklılık #2
Kimya’nın Cazibesi


- [Mağrur Kimyager] ünvanını alabilmek için Olvia’nın Kimya görevlerini tamamlayın.

* Kimya süreçleri zamansız bir şekilde durabilir. Bu durumda level’ınızı yükseltmek için Kimya alıştırmaları yapmanız gerekmektedir. Daha sonra Dünya Haritası’ndaki Calpheon bölgesi etrafında bir ünlem işareti belirecek. Bu işaret ana kimya görevlerini sürdürebilirsiniz demektir.
4) Çeşitli adalarda ve Balenos’ta balık tutma görevleri mevcuttur

Elle yapsanız da otomatik olarak yapsanız da, balık tutmak oldukça iyi bir oyun içeriğidir. Yaşattığı heyecana göre elle balık tutmak oyuncular arasında oldukça popülerdir. Çabucak oltanızı alıp herhangi bir nehir ya da denize balığa çıkmak çok daha kolay olsa bile ilgili görevleri yerine getirmek için zaman ayırmak balıkçılık dünyasında derin bilgi sahibi olmanıza yardımcı olabilir.Gereksinimler: 10. Level ve üstü
NPC: Velia’nın Balıkçı Çocuğu Abelin

Balıkçı Çocuk Abelin
Temel Balıkçılık – Balıkçı Oltası
Bataklık Balıklarını Sever misin? Kuiiiik!
Orta Seviye Balıkçılık – Kurutulmuş Balık
Yosun Yakalamak
Uskumru Yakalamak
Tüccar İçin Balık
Gemi Uzmanı Croix
Rafineri ve Gemi Havuzu Hazırla
Sal Malzemeleri Hazırla
Gemi Lisansı Edin: Sal
Crio’ya Geri Dön
Balıkçılığın Cazibesi
Asil Hobi Balıkçılık
Kemer Balığı Yakala!
Sonraki Basamak!
Kabullenemiyorum! Kuiiiik!
Zor Bir Meydan Okuma
Bunu Hiç Yakalamamıştım. Kuiiiik!
Devam Et. Kuiiiik!
Hadi Balık Alalım! Kuiiiik!
Hala Sakar!
Kolay İşaretler. Kuiiiik!
Balon Balığına ne Dersin?
Hiç Maomao Yedin mi?
Usta Balıkçı
Cesaretin Var, Kuiiiik!
Bölgedeki En İyi Balık
İliya Adası’ndaki Balıkçı Ustası
Kuiiiik! En iyi Balıkçı Olmak!
Makarayı Hisset! Kuiiiik!
Kılıçbalığı Sezonu
Kılıç Balığı Yakalarken
Yunus Balığı ve Kıyı Levreği
Tapertail Ançuezi ve Kızıl Orkinos İçin
Tapertail Ançuezi ve Kızıl Orkinos
Crio için 5 Dikenli Balık
İyi Yolculuklar, Kuiiiik!
Mavi Okyanusa
İyileşmek için Yiyecek
Uh… umm… Ü-Ü-Üzgünüm, ama…
S-Sen Epheria’ya mı Gidiyorsun?
Şok Tedavisi
Ekstra İstek
Güçsüze Nezaket
Hoşçakal Demenin Vakti
Tehlikeli Eşya
Balığa Çıkmak? Mackerel’e ne dersin?
Uskumru Yakala!
Randis’te Karaya Çık
Saurel Adlı Balık
John Dory’i Etkisiz Hale Getirmek
İmza Maomao
Sonunda, Epheria!
Hario’nun Testi
Başka Bir Denize Açılma Günü
Balığa Ha?
İri Uskumru Yakalamak
Ludwiig’in Önerisi
Problem Balık
Özel Menü
Mükemmel Balıkçılık Noktası
Balıkçılık Balıkçılıktır, Ticaret de Ticaret
Memur Riotina
Düşman Hattı Askerlerine Malzeme
Balıkçılık için Dağıtım
Sakin Ol
Izgarada Balık Ziyafeti
Durum Raporu
Hario’ya


- Yukarıdaki tüm görevleri tamamladığınızda [Okyanusun Romantiği] ünvanına erişeceksiniz.


Haydi Katkı Puanı Edinelim! Günlük/Tekrar Eden Görevler


Calpheon’un başkentindeki günlük görevler, çoğu tecrübeli maceracı için en sık tamamlanan görevlerdir. Calpheon’da sayısız günlük görev kabul edebilir, tamamlayabilir ve sonraki gün tekrarlayabilirsiniz. Calpheon’daki Günlük/Tekrar Eden görevler hızlıca katkı puanı kazanmak için yeterlidir.
6.jpg
▲ Tüm tekrar eden görevleri kabul etmek için Heidel etrafında dolanın ve sonrasında tamamlamak için tekrar dolanın. İlk bir kaç sefer Heidel’de etrafta dolanın ve kendinizi Heidel’a alıştırın. Sonrasında heryeri tanımaya ve kestirmeleri keşfetmeye başlayacaksınız. Görevler kısmında [Diğer] Tercih Edilen Tür kısmını aktive etmeyi unutmayın.

7.jpg ▲ Günlük görevler sadece Heidel ile kalmamakla diğer büyük şehirlerde de mevcuttur (Heidel vb.).


Toplamayla, işlemeyle, aşçılıkla ve kimyayla daha ilgili bir maceracıysanız, Olvia sizin için en iyi yerdir. Olvia’da 66 tekrar eden yaşam becerisi görevi yerine getirebilirsiniz. Bu görevler aynı zamanda ilgili yaşam becerisine EXP ödülü verir. Dolayısıyla yaşam becerilerini geliştirmek isteyenler için Calpheon’dan çok daha iyi bir yerdir.


Bu 66 görevi kabul edebilmek için belli gereksinimleri yerine getirmelisiniz. En az Profesyonel Toplama 5. Level, Usta Aşçı ve Kimyager olmalısınız. Sonrasında sayısız görev kabul etme imkanına sahip olacaksınız.
8.jpg
▲ Yaşam becerisi edinmek isteyen maceracılar için Olvia, tekrar eden görevlerle dolu bir cennet gibidir. Katkı puanı için olmasa bile Yaşam Becerisiyle alakalı EXP için daha sık ziyaret etmelisiniz. Ayrıca eski anılarınız da canlanacaktır (?).

Sadece İstediğiniz Görevleri Seçin
9.jpg

▲ Tavsiye edilen görevleri görebilmek için “O” kısayol tuşuna basınız.
Öğrenmenizde fayda olan son ipucu da “Tavsiye Edilen Görevler”. “Tevsiye Edilen Görevler”i görmek için Görev Penceresini açıp “O” kısayol tuşuna basabilirsiniz. Envanterinizi genişletmek için olan görevleri ve ana hikaye gibi önemli görevler listesini görebilmek için buraya tıklayınız.

Birini tamamlamayı unuttuysanız bile listeye bakıp kontrol ederek göreve başlayabilirsiniz. Eğer level gereksinimlerini karşılayamıyorsanız level atlayınca ilk görev olarak ayarlayabilirsiniz.


Tüm tavsiye edilen görevleri bitirdiğinizde, artık yeni başlayan birisine ‘Haha, Görev dediğin böyle yapılır!’ diyerek yol gösterecek kadar tecrübeli olursunuz.