Neler yeni
Şimdi bize katılın!

Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilirsiniz daha fazlası için forumumuza kayıt olmalısınız. Kayıt işlemi tamamen ücretsiz ve hızlıdır.

Geniş At REHBERİ

HoldTheHonor

Beginner 3
BDO Oyuncusu
Forumda hali hazırda bir at rehberi mevcut; fakat çok parça parça olduğu için geniş bir şekilde anlatmayı düşünüyorum o yüzden bu rehberimde At ın nasıl evcilleştirileceği At pazarına nasıl hakim olunacağı ve At ile nasıl Kâr sağlanacağını açıklayacağım.

Öncelikle oyunda hali hazırdaki At sistemini açıklamama izin verin.

Oyunumuzda Atların en önemli binekler olmasıyla birlikte kendi içlerinde belirli gruplandırılması mevcuttur.

Peki bu gruplandırmalar nelerdir ?

Her bir atın kendi Tier i ( yani aşaması) mevcuttur peki bu aşamalar bu atlara ne katar yada bu aşamalar nelerdir ?

Bu aşamalar hali hazırda 8 Tane olup en üst aşama 8. Aşamadır.

Not:Korede 9.Aşama gelmiş olup MENA Serveri açıldıktan çok uzun bir süre sonra MENA serverine geleceğini tahmin etmekteyim.

Peki nasıl Tier 8 At edinicem diye düşünüyorsanız şu şekilde anlatiyim:

Ya oyunda çok fazla Silver(Gümüş) ınız bulunmalı ve pazarda havada kapmanız gerekir.Yada kendi at çiftliğinizi oluşturup hem atlardan Kâr edip hem kendi atınızı elde edebilirsiniz.

Oyunun en güzel özelliklerinden biri birden fazla at sahibi olmakla fakat tek bir atı aktif edebilirsiniz aynı anda , peki bu atları nerede bulunduruyoruz. Her büyük şehirde ve bazı küçük şehirlerde Stable(Ahır) mevcut burada atlarımızı saklayıp onlara bakabiliyoruz.
Ayrıca oyunda atları çiftleştirme sistemide mevcut ki bu sistem en önemlisi çünkü Kâr etmek istiyorsak bu sistemi kullanmamız gerekir.

Peki ilk başta atları nasıl elde edicez öyle gökten falanmı yağıyor bunlar ?

Tabikide hayır atların belirli spawn (ortaya çıkma) bölgeleri mevcut ve bu bölgelerde atları yakalayıp onları evcilleştirerek sahip olabiliyoruz.

Peki at yakalamak için hangi gereçlere ihtiyacımız var?

At yakalamak için ilk başta En yakın bir Stable gidip marketten Capturing Rope(Yakalama İpi) almalısınız .
Ardından en yakın bir Inn(Han) gidip at şekeri yapıcak malzemeler almalıyız.

Peki at şekeri neye yarar ?

At şekeri atı evcilleştirimemize en büyük yardım eden itemdir.
Ama at şekerine sahip olmanız bir Atı %100 yakalamanız demek değildir o yüzden dikkat edin.

Ayrıca şunuda eklememe izin verin character sayfasındaki Training(Eğitici) Yeteğiniz ne kadar fazlaysa bir atı yakalama ihtimaliniz o kadar artar.

Şimdi at şekerine geri dönelim ve nasıl elde edeceğimizi açıklayayim.

En yakın bir Inn e gittiğinizde ordaki satıcıdan şu maddeleri satın alın:

Bu maddeleri satın aldıktan sonra L tuşuna basıp İşleme pencerinizi açın ve bu itemleri Pişirme bölümünde pişirin:

Artık hazırsınız.

Şimdi size nasıl at yakalanacağından ve at yakalandıktan sonra neler yapılacağından bahsedeceğim:

• Birinci adım:
At spawn bölgesine gidiyoruz.

At spawn bölgeleri şu şekilde:

• İkinci adım:
At spawn bölgesinde bir At ariyoruz.(Eğerki at bulamazsanız channel(kanal) değiştirip başka kanallarda arayabilirsiniz.

• Üçüncü adım:
Atı bulduktan sonra elimize Capturing Rope itemini aliyoruz bunu elimize almak için Envanterimize girip Capturing Rope itemine sağ tıklıyoruz. Ve itemi kullanmış oluyoruz.

Elimizde bir item beliriyor ve sallamaya başliyoruz.

Ardından karşımıza küçük bir oyun çıkıyor bu oyundaki amaç çizgi kırmızı barın içerisindeki space (boşluk) tuşuna basmamız ve kazanmamız.

Fakat bu kadar değil ardından karşımıza yeni bir mini game çıkıyor bu sefer ise amacımız ata yaklaşmak fakat ata yaklaştıkça atımız ürküyor ve oyun bize space tuşuna basmamızı ve yeni bir mini game e başlamamızı istiyor bu mini gamede ise amaç çizgiyi ortada çizginin ötesinde tutmamız ve barı kırmızılaştırmamız gerekiyor.

Ardından atınıza At Şekerini yedirerek kendizi sevdirebilir ve evcilleştirme şansınızı artırabilirsiniz unutmayın atınızın üstüne binmeden ve onu yönetmeden tam evcilleştirmiş sayılmazsınız.

İşte at yakalama rehberimiz bu kadar sırada nasıl daha iyi atlara sahip olacağımızı ve at çiftleştirme sistemini açıklayacağım.

Konun başında anlattığım gibi atların Tierleri mevcut ve atlar bu Tierleri yüksek oldukça daha güçlü ve daha hızlı oluyorlar.

Şimdi size çiftleştirme sistemini açıklıyorum ama bundan önce şunuda söylemek isterim Atlarında kendi levelleri mevcut yani bir atı kullandıkça ve sürdükçe tecrübe kazandırabilirsiniz. Ayrıca belirli kostümler ve içecekler ile Atın kazandığı tecrübeyi arttırabilirsiniz.

Atlarda en yüksek level 30 dur.

Bir Erkek atın 2 defa çiftleşme hakkı olduğu gibi Dişinin ise 1 çiftleşme hakkı mevcuttur o yüzden dişinizi iyi kullanmaya özen gösterin.

Peki Atlar çiftleştirmek bana ne fayda sağlar ?

Atları maximum seviye yani 30 levele getirdiğinizde at en iyi çiftleşmeyi yapar yani bir üst Tierden yavru oluşturma şansı vardır.

Örneklendiricek olursak elinizde bir Tier 3 ,30 level ,dişi ve Tier 4 ,30 level ,erkek atınız mevcut.

Çiftleşme sonucunda elde edeceğiniz yavrular :

%20,83 ihtimalle Tier 4 Dişi

%20,83 ihtimalle Tier 5 Erkek

%24,31 ihtimalle Tier 5 Dişi

%20,83 ihtimalle Tier 6 Erkek

%13,19 ihtimalle Tier 6 Dişi

Peki bu oranları kendim mi hesapladım hayır bu yardımcı site ile doğru şeyleri girerek hesaplamanızı yapabilir ve ona göre yapacağınız hareketleri düşünebilirsiniz.

http://www.blackd.de/horse/

Oranlardanda farkedeceğiniz gibi Tier i yüksek olanın Cinsinden yavrunun Cinsi daha yüksek ihtimalle gelmektedir . O yüzden ihtiyacınız olan cinsteki atlara dikkat etmenizi öneririm
Şimdi atları nasıl çiftleştireceğimizi açıklıyorum.
Bu arada aşağıda anlatacağım Breeding Market sadece Erkek atlara özeldir.
İlk başta çiftleştirmek istediğiniz atların bulunduğu Stable gidiyorsunuz.Ardından atlarınızın bulunduğu sayfayı açıyorsunuz.Çiftleştirmek istediğiniz atın Erkeğine sol tık ile birkez tıklayıp menüsünü açiyorsunuz .Ardından Register at Breeding ( Çiftleştirmeye kaydettir). Yazısına tıklıyorsunuz.

Ardından karşınıza küçük bir pencere gelicek isterseniz okuyun isterseniz direk Enter tuşuna basın geçin ondan sonra bir pencere daha gelicek ve atınızı diğer insanların görebileceği bir yere mi yoksa sadece size özel bir pencerede olacağınımı soruyor direk kendi özel pencerenize koyacağınız tiki işaretlemenizi isterim ama oyunun iyi yanlarından biri isterseniz belirli bir miktar alma karşılığında atınızı başka atlarla çiftleştirebilirsiniz.

• İkinci adım:
Breeding Markete giriş yapiyorsunuz ve My Horses List(Benim Atlarımın Listesi) bölümünden kendi atlarınızı görebilirsiniz ardından istediğinizi dişiyi kendi at listenizden seçip uygula tuşuna basınız.Ardından atlarınız çiftleşmeye başladı . Çiftleşme süreci 2 buçuk saate yakındır o sırada istediğinizi yapabilir ama o atlarınızı kullanamazsınız.

• Üçüncü adım :
At çiftleştirmesi bittikten sonra dişinize gelerek Recive Foals(Tayları topla) tuşuna basarak yavrunuzu alabilirsiniz.
(Görselle destekleyemediğim için üzgünüm birden yazmak aklıma geldi rehberi :) )

Rehberim bu kadar elimden geldiğince anlattım eğer bir eksiğim varsa yorum olarak bildirirseniz çok mutlu olurum.
Bu arada at marketini elinizde tutarsanız ve belirli atlara yatırım yaparsanız emin olun değecektir.

Not:İlk rehberim olduğu için yazım hatalarımı ve yanlışlarımı affedilmesi dileğiyle :)

admin

Owner
Yönetici
Yönetici
Web sitesi
www.bdoforumtr.com
Eline sağlık gayet detaylı bir rehber olmuş. Ufak bir tavsiye verecek olur isek tamamı Bold yazmak yerine önemli yerleri vurgulamak için Bold kullanabilirsin.

Skaikru

Beginner
BDO Oyuncusu
Web sitesi
www.facebook.com
Ellerine sağlık, rehber çok açıklayıcı olmuş. Benim gibi yeni başlayan oyuncular için epey yararlı bilgiler mevcut.

HoldTheHonor

Beginner 3
BDO Oyuncusu
Yorumlarınız için teşekkürler bold ile yazma nedenim okunurluğu yüksek olması ve küçük notları yada kendi yorumlarımı normal yazmak istemem

HoldTheHonor

Beginner 3
BDO Oyuncusu
Bu arada geç saatte yazdım diye eksiklikler var. Onları bugün düzelticem.

savas3301

Beginner 5
BDO Oyuncusu
Elinize sağlık çok güzel bir rehber olmuş, farklı konularda da böyle detaylı rehberler bekliyoruz :) teşekkürler.

ÖZBEK

Artisan 2
BDO Oyuncusu
Bugün ilk at yakalamamdan sonra 2.güzel olay bu rehbere denk gelmem :D ya nasip

Drklas

Beginner
BDO Oyuncusu
Çok güzel bi rehber olmuş çok teşekkür ama benim bi sorum var atların Xp sini arttırmak için gerekli olan bir item veya iksiri nereden bulabilirim yada nasıl üretebilirim onları da söylersen çok memnun kalırım .

Son düzenleme:

Osman

Beginner
BDO Oyuncusu
Güzel rehber elinize sağlık. Arkadaşlar aşağıdaki gibi bir at yakalama videosu çektim, bu rehberdeki at yakalamanın uygulanmış halini görmek isteyenler bakabilirler.

ceza460

Beginner 3
BDO Oyuncusu
Hocam peki atlarla saldırı yetenek nasıl atıyoruz onuda anlatabilirmisin
Yeteneklerde binek üstünde su tuş fln diye yazıyor binegbineğe binince tık yok

Ostrojensu

Beginner
BDO Oyuncusu
ellerine sağlık oyunda en çok heyecanlandıran şey at yakalamak evcilleştirmek olmuştu beni rehber hazırlaman da bana katkı sağladı

Black Desert Online