Neler yeni
Şimdi bize katılın!

Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilirsiniz daha fazlası için forumumuza kayıt olmalısınız. Kayıt işlemi tamamen ücretsiz ve hızlıdır.

Çiftçilik Hakkında Bilmeniz Gerekenler Black Desert Online

admin

Owner
Yönetici
Yönetici
Katılım
15/9/17
Mesajlar
6,704
Beğeniler
1,077
Puanları
56,300
Konum
Bükreş
Web sitesi
bdoforumtr.com
#1
Öncelikle, kendi çiftliğinizi kurmak için, yatırım puanlarınızla bir NPC aracılığıyla çitalmanız gerekiyor. Yatırım puanları da, görev yaptıkça kazanılıyor. Oyunda, 3 farklı çit bulunuyor ve boyutlarına göre üretim sağlıyorlar. Bunlar Küçük Çit, Sade Çit ve Güçlü Çit olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, oyun içerisinde en fazla 10 adet çiftliğiniz olabiliyor. Çitlerinizi kullanmak için, çitinizin üzerine sağ tıklamanız yeterli olacaktır. Fakat, çitinizi kurarken güvenli bölge dışında ve yeşillik bir alanda bulunmanız gerekiyor. Çitinizi yerleştirirken de, bütün noktaların mavi olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.
Başka insanların çiftliklerinin üzerine çiftlik kurabiliyorsunuz, sorun olmuyor. Zaten kurduktan sonra, onların çiftliğinin üzerine çıkıyor sizin alanınız ve böylece ortalık birbirine karışmamış oluyor. Çiftliğinizi yerleştirdiğinizde, haritada üzerinde buğday bulunan çit simgesi ile görebilirsiniz nereye yerleştirdiğinizi. Ayrıca, kurduğunuz her çitin, her 7 günde bir süresinin dolduğunu da aklınızda bulundurmanızda fayda var.
Black Desert Online haritası büyük ve alan çok. Bu yüzden nereye çiftliğinizi nereye kuracağınızı bilemiyor ve tavsiye arıyorsanız, kesinlikle önerimiz Velia olur. Fakat, isteğinize bağlı olarak, aynı zamanda Heidel ve Calpheon da çoğu ürün için uygun bir bölge olacaktır. Ürünlerden ürünlere değişen nem ve sıcaklık gereksinimleri bulunuyor. Bu gereksinimleri de, tohumu ektikten sonra R tuşuna basarak öğrenebilirsiniz. Çiftliklerinizi yerleştirirken, olabildiğince birbirlerine yakın yerleştirmenizde fayda var. Eğer böyle yaparsanız, daha az gübre veya su kullanırsınız. Yani, kesinlikle arada boşluk bırakmamaya dikkat edin.

Nerede tohum bulunur?
Oyun içerisinde tohum elde etmenin birden fazla yolu var. Zira, bu tohumlara bayağı bir ihtiyacınız olacak, eğer hedefinizde çiftçilik varsa. Öncelikle, çapa veya araçsız olarak çalılardan toplama işlemini kullanırken elde edebilirsiniz. Bu yöntemin dışında, tohum satıcıları da oyun içerisinde mevcut. Fakat, aradığınızı en rahat bulabileceğiniz yöntem ise, pazar yeri. Black Desert Online oyuncuları, genelde işlerine yaramayan eşyaları pazar yerinde satıyor. Burada, belki biraz daha tuzlu bir fiyata, rahatça bulabilirsiniz.
Ekme işlemlerine başlamak için, çiftliğinize gitmeniz ve R tuşuna basmanız yeterli. Alt kısımda bulunan tohumlarınızı seçip çiftliğinizdeki alana götürün ve onaylama tuşuna basın. Sol üst köşede, çiftliğinize ne kadar tohum sığdırabileceğinizi gösteren bir kısım bulunuyor. Ekranın ortasında bulunan pencere de sıcaklık, nem, su miktarı ve çiftlikte o an bulunan gübreyi gösteriyor. Ayrıca, tohumların büyümesinin ne kadar süreceğini de görebilirsiniz.
Tohumunuzu ektikten sonra, bilgileri görebilirsiniz. R‘ye bastığınızda çıkan bilgiler arasında sıcaklık, nem ve su bulunuyor. Sıcaklık, bölgenin ne kadar soğuk veya sıcak olduğunu gösteriyor. Örnek olarak ayçiçeği, sıcak yerlerde daha iyi büyüyor. Nemise, yağmur yağışlarına bağlı olarak değişiyor. Mavi bar çiftliğinizin nem oranını, işaretçi de bitkilerin tercih ettiği nem oranını işaret ediyor. Su miktarındanbahsedecek olursak, bunun da yağmur ile değiştiğini söyleyebiliriz. Tahmin edebileceğiniz gibi, yağmur yağdığında artıyor. Sıcak bölgelerde yeterince su olmayabilir, bu sebeple su yolları ile suyun daha fazla dayanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, elle de toprağı sulayabilirsiniz.

Ekinleri ne zaman biçeceğiz?
Black Desert Online oyuncuları, bitkilerinin hasat zamanının gelip gelmediğini de rahatça anlayabiliyor. Ekinler %100‘e ulaştığı anda, hasat edilebilir demek oluyor. Ekinlerinizi biçmek için R tuşuna basmanız yeterli. Ayrıca, bu aşamadayken üretme seçeneğiniz de bulunuyor. Eğer biçmek yerine üretimi seçerseniz, daha fazla tohum elde edeceksiniz. Tabii, aynı zamanda tohumlarınızın kalitesi de artacak. Ekinlerinizi biçerken, eğer tohumunuz beyaz kalitedeyse ortalama 70, yüksek kalitedeyse 50, özel kalitedeyse 30 ürün elde edeceksiniz. Eğer bitkileriniz %200 büyüme oranına ulaşırsa, bu miktarların sadece yarısını elde edebileceksiniz demektir.
Ürünlerinizin kalitesini arttırmak ve gerekli olan ilgiden biraz kurtulmak için de bazı yöntemler bulunuyor tabii. Bunun için korkulukları ve su yollarını kullanabilirsiniz. Korkuluklar, kuş saldırıları ihtimalini azaltıyor. Su yolları ise, su tüketimini azaltıyor. Eğer çiftliğinizde su kalmazsa, ürünleriniz düşük kalite veya az miktarda elinize geçebilir. Bu yüzden de, eğer çiftliklerinize sürekli dikkat edemeyecekseniz odun tezgahı aracılığı ile korkuluk veya su yolu yapıp çiftliğinize yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Bir de üstüne, ilk ektiğiniz zaman sularsanız, kafanız rahat olur.
Black Desert Online, oyun özellikleri ve içerikleri konusunda gerçekten ayrıntılı bir yapım olduğunu, her rehber yazımızda, her seferinde ispat ediyor. Eğer maksimum üretime ulaşmak istiyorsanız, gübre, su ve işçilerinizden faydalanabilirsiniz. Eğer çiftliğinizle ilgilenirken özel ve nadir eşyalar elde etmek istiyorsanız, kesinlikle işçi kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bunun yerine, kendiniz gelip çiftliğinizle ilgilenebilirsiniz. Bu sayede hem yaşam tecrübeleri kazanmış, hem de şansınız varsa özel eşyalar elde etmiş olursunuz.
Eğer işçi kullanırsanız kendiniz yerine, herhangi bir özel eşya alamazsınız ne yazık ki. Böceklerden kurtulurken 1-10 arası Ot, Tırtıl, Ruh Yaprağı, Sert Kara Kristal Parçası ve Keskin Kara Kristal Parçası elde etme ihtimaliniz bulunuyor. Eğer budama işlemlerine girerseniz de, 1-10 arası Ot, Keşiş Dalı, Sert Kara Kristal Parçası ve Keskin Kara Kristal Parçası gibi önemli eşyalar elde edebilirsiniz.

Sert Kara Kristal Parçası ve Keskin Kara Kristal Parçası elde etme şansı!
Black Desert Online tarafından hayatını çiftçiliğe adayanlar için sunulmuş bir başka özellik olan gübreler de, çiftçilik konusunda önemli bir yere sahip. Gübreler, ekinlerinizin yetişme süresini %20’den 1 saate kadar azaltabiliyor. İnorganik Gübreler, %50 civarında bir hızlandırma sağlıyor. Yanürün Gübresi, %65 civarında bir hızlandırma sağlıyor. Organik Gübre ise, %85 gibi ciddi anlamda çok önemli bir hızlandırma sağlıyor. Bunları elde etmenin de en kolay yolu, yine pazar yeri ve fiyat olarak da gerçekten inanılmaz ucuzlar.
Ekinlerinizi sulamak, çiftliğinizdeki su miktarını 1 saate kadar uzatıyor ve nem azalışını da düşürüyor. Çiftliğinizi sulamak için birden fazla su kullanma şansınız var. Bunlardan ilki olan Saf Su, ekinlerinizin yetişme oranına Yağmur 15 katıyor. Damıtılmış Su ve Maden Suyu ise, ekinlerinizin yetişme oranına Çökelme 15 ekliyor. Bir ipucu olarak, her çiftliğinizde gübre ve su kullanmanız gerekmediğini belirtebiliriz.
Çiftliklerinizde işçi çalıştırmak gibi bir avantaja da sahipsiniz oyun içerisinde, fakat bir hatırlatma olarak, herhangi bir tohum ya da çiftçilik tecrübesi kazanmayacağınızı tekrar belirtmemizde fayda var. İşçilerinize, çiftliğinizle ilgilenme emri vermek için, sağ üstte bulunan çiftlik simgesine tıklamanız, ardından liste tuşuna tıklamanız gerekiyor. Burada, hangi işçinizin çiftliğinizde çalışmasını istiyorsanız onu seçebilir ve göreve başlatabilirsiniz. Ayrıca, işçilerinizin yakınlardaki bağlantı noktalarına bağlı olma gereksinimleri bulunmadıklarını da söylemekte fayda var.

Çiftçilik işini işçilere yüklemek, önemli eşyalar kazanmanıza engel olabilir.
Black Desert Online oyuncularının, ineklerini beslemek için saman yığını kullanma şansı da bulunuyor. 4 alan kullanıyorlar, fakat bir ineğiniz büyüdüğünde, etinden, sütünden, hatta derisinden bile faydalanabilirsiniz. Saman yığını yapmak için, 50 adet Ot‘u kurutma işlemine sokmanız yeterli. Ayrıca, bazı görevlerden de hediye olarak elde edilebiliyorlar. Saman Yığını eşyasının da, Özel ve Yüksek Kalite seviyeleri bulunuyor. Standart Saman Yığını 12-20 arası süt, Yüksek Kalite Saman Yığını 25-40 arası süt ve Özel Saman Yığını da 50-60 arası süt elde etmenizi sağlıyor her seferinde.
Tavuklarınızı beslemek için ise, Tavuk Yemi kullanabilirsiniz. Bu Tavuk Yemi eşyaları da, 3 adet alan kaplıyor. Tavuklarınız tamamen büyüdüklerinde et ve yumurta elde edebilirsiniz. Tavuk Yemi elde etmek için 20 adet Kaba Taş ve 100 adet Arpa‘yı, öğütme işlemi ile bir araya getirmeniz gerekiyor. İyi Tavuk Yemi ve Özel Tavuk Yemi olmak üzere, 2 farklı tavuk yemi seviyesi daha bulunuyor. Normal Tavuk Yemi 15-30 arası yumurta ve 0-10 arası Tavuk Eti elde etmenizi sağlıyor.