Neler yeni
Şimdi bize katılın!

Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilirsiniz daha fazlası için forumumuza kayıt olmalısınız. Kayıt işlemi tamamen ücretsiz ve hızlıdır.

Black Desert - Karakterler

admin

Owner
Yönetici
Yönetici
Katılım
15/9/17
Mesajlar
6,704
Beğeniler
1,074
Puanları
56,300
Konum
Bükreş
Web sitesi
bdoforumtr.com
#1
Karakter Tanıtımı
Savaşçı
Savaşçılar, hem saldırı hem de savunmada dengeli yetenekleri olan becerikli savaşçılardır. Ana silah olarak bir Kılıç ve bir Kalkan kullanırlar ve en iyi silah kullanan ırktırlar. Savaştayken, Savaşçılar, cesaretlerini durmaksızın yakın mesafe saldırı hareketleri kullanarak gösterirler.
Savaşçılar, Valkyrielerin erkek karşılıklarıdır ve oyun tarzı bazen birbirine benzemekle birlikte, sınıfın becerileri ve genel hissi farklıdır. En önemli farklılıklardan biri, yüksek derecede savaş alanı çevikliği ve genel hareketi korunma becerisinden dolayı yetenekli oyuncuların şimşek hızıyla kavgalara girip çıkmalarını sağlamaktır.
Ayrıca, blok tutumlarını sürdürürken (bir noktaya kadar) tüm cephe hasarlarını engelleyebilen özel sınıf grubuna dahildirler. Bu, onlara hatalar için iyi bir mazeret sağlar, ancak nihayetinde savunmalarını ne zaman düşüreceklerini ve saldıralarına ne zaman başlamalarını öğrenmek için biraz sabır gerektirir. Solo PvP'de kendilerini çok iyi idare ederler ve birçok destek becerileri mevcut değilken de, hayatta kalabilirlik ve bölge kontrol kapasitesi sayesinde grup PvP'sinde hala oldukça değerli olduklarını kanıtlarlar.
Yüksek hareket kabiliyeti ve hasarı (iyi oynandığında) olan sağlam bir tank sınıfı arayan oyuncuların savaşçı yoluna gitmeleri önerilir. Sınıfı mükemmelleştirmeye meydan okurken, yeni oyuncuları iyi karşılar.


Okçu
Okçular, mesafeli okçuluk saldırılarında uzmandır. Sylphlerin lütfuyla Okçular, her savaş durumunda seri hareketler sağlar. Becerilerinin çoğu, düşmanın yaklaşma çabasını engellemek içindir. Yeteneklerinin kaynağı, Sylph’in mistik gücüdür.
Black Desert’teki Okçular, her zaman mesafe koruma anlayışına sahip uzak mesafe yönelimli sınıftandır. Rakiplerin yakınında yaptığı karşılaşmada beceri sahibi olsa da, en hasar verici becerileri orta mesafe muharebe için en uygun olandır.
Solo PVP, kesinlikle yetenekli birinin elinde mümkündür ve oldukça iyidir ancak grup tabanlı mücadeleye katıldığında gerçekten parlar. Dikkatini vermeyen bir rakibe gelen ham hasar çıkışı şakaya gelmez ve gruplaşacak kadar Alan Etkisi hasarının iyi bir miktarını açığa çıkarabilirler.
Bu onları PvE'de eşit derecede iyi yapar ve güçlü yönleriyle oynamaya başladığınız sürece makuldur. Okçuların doğasından ötürü her oyuncu, oyun tarzına uygun bulmayabilir, ancak onunla birlikte çalışanlar uzman düzeydeki oyun için iyi bir büyüme olduğunu görecektir.Sahire
Sahireler, fiziksel hasar ve mesafeli kara büyüler kullanarak savaş alanını etkili bir şekilde kontrol ederler. Mesafeli büyülü saldırılarla düşmanları çekip, çekilen düşmanları kaos ve acılı bir ölüme sürüklerler. Diğer ırklar bu Büyücülerden korkar ve onlara “Savaşalanının Cadıları” der.
İlginç bir melez sınıf, orta mesafeden yakın mesafe dövüşe girip çıkmak üzere tasarlanmıştır ve Alan Etkisinde büyük miktarda hasar ortaya çıkarmak için ağırlıklı olarak beceri rotasyonlarına güvenir. Sahireler aynı zamanda, diğer sihirbaz benzerleri gibi (Sihirbaz / Cadı) zırhın belirgin bir eksikliği olan ana risk ile, yüksek hasar çıkışı ile kontrol becerilerinin iyi bir şekilde harmanlandığı oyunda en güçlü PvP sınıflarından biridir. Bu, onlardan birkaç saniye içinde ciddi dikkat göstermeyen birini bir yere serme yeteneklerinden ötürü, grup oyunlarında da oldukça yüksek değerli hedefler yapar.
Bununla birlikte, PvP veya PvE'de bir hata yapmamanız gerekir. Diğer sınıfların oynanışını ve becerisini bilmelisiniz. Sıklıkla karşılaştıkları daha büyük sorunlardan biri, diğer sınıflar kadar kolay bir şekilde mana kazanma yeteneğinin eksikliğidir; ancak sabırlı olun. Öğrenmek için zaman ayırmaya niyetliyseniz, karşılığı büyüktür.
Uzman Sahireler, Black Desert'de karşılaşacağınız en yanıltıcı ve tehlikeli sınıftır.

Vahşi
Vahşiler, kendi vücutları kadar büyük, devasa çift elli baltalar kullanır. Vahşiler, düşmanlarını, cüsselerini ve muazzam güçlerini kullanarak bastırır ve zayıf düşmanları kolaylıkla katlederler. Hantal bir görünüşleri olsa da gelişmiş beceriler, böyle sorunları önemsiz kılar.
Saf kaotik eğlence, Vahşinin tam tanımıdır. Sevmediğiniz her şeyi çılgınca döndürebilir, kapabilir ve ezebilirsiniz. Sağlam güçleri ve büyüklükleri, grup kavgaları ve kuşatmalarda ön hatların kapılarını açan bir "tank" olmamakla birlikte, az da olsa tankvari tarafta olmasını sağlıyor; burada yeteneklerinden ötürü iyi karşılanıyorlar.
Her ne kadar PvP'de hareket sorunu yaşasalar ve kavgadan kaçmakta güçlük çekseler de, oyunculara tek bir seçenek bırakırlar. Önüne çıkan her şeyin pestilini çıkar ve karşılık verirse daha sağlam karşılık ver.
Sınıf, yeni oyuncuların kolayca toparlanmalarını ve oynamalarını sağlar. Kesinlikle yüksek oktanlı kaotik kavgacı oyun stili ile ilgilenen kişiler için eğlenceli olacaktır.Büyücü
Büyücüler düşmanı yavaşlatmalardan yere serme büyülerine, kısa süreli sersemletmeden hasar büyülerine kadar çoğu ileri seviye AoE saldırı büyülerinin ustalarıdır. Tüm bu AoE güçlerinin bir dezavantajı teke tek PvP’de nispeten yetersiz kalmasıdır. Ama tabi ki (çoğu zaman hafife alınan) mükemmel derecede kullanışlı ve ileri derece iyileştirme ve koruma sağlayan destek becerileri sayesinde grup savaşlarında bu zayıflıktan eser yoktur. Özet olarak grup oyunlarında oynamak için harika bir seçenektir. Fakat sadece uzman seviyedeki karakterler teke tek mücadele yapabilir.

Yeni oyuncular, Büyücü’nün hataları çokça tolere ettiğini ve hızlı bir şekilde alışıp oynayabildiklerini tecrübe edeceklerdir. Büyücüler de uzman seviyeye kadar beceri gelişimine imkan tanır.Cadı
Cadılar savaşta sağduyulu olmalarıyla bilinirler. Beceri hızlarının yavaşlığına karşın geniş ölçekli büyü saldırıları gerçekleştirebilirler. Ateş, su ve rüzgar gibi doğa elementlerinin gücüyle yaptıkları kusursuz hamleleri, düşmanlarını yakacak, donduracak, paramparça kılacak ve sonunda düşmanlarını şah mat edecektir.
Cadılar da erkek dengi olan Büyücüler gibi düşmanı yavaşlatmalardan yere serme büyülerine, kısa süreli sersemletmeden hasar büyülerine kadar çoğu ileri seviye AoE saldırı büyülerinin ustalarıdır. Tüm bu AoE güçlerinin bir dezavantajı teke tek PvP’de nispeten yetersiz kalmasıdır. Ama tabi ki (çoğu zaman hafife alınan) mükemmel derecede kullanışlı ve ileri derece iyileştirme ve koruma sağlayan destek becerileri sayesinde grup savaşlarında bu zayıflıktan eser yoktur. Özet olarak grup oyunlarında oynamak için harika bir seçenektir. Fakat sadece uzman seviyedeki karakterler teke tek mücadele yapabilir.

Yeni oyuncular, Cadı'nın hataları çokça tolere ettiğini ve hızlı bir şekilde alışıp oynayabildiklerini tecrübe edeceklerdir. Cadılar da uzman seviyeye kadar beceri gelişimine imkan tanır.


Avcı
Avcılar düşmanlarıyla her uzaklıkta mücadele verebilir. Kutsal canavarın şifa desteğiyle birlikte, acımasız saldırı kombinasyonları gerçekleştirebilir ya da canavarın kutsal gücünü kullanarak düşmanlarını yere serebilir. Kalplerinin temizliği önlerine çıkan her engeli ortadan kaldıracak dehşet verici bir güce dönüşecektir.
Avcılar petlerine kendilerini taklit ettirerek düşmanlarını ikiye karşı tek konumuna düşürür. Düşmanı yıldırma becerilerinden dolayı Black Desert Online’daki pusu saldırılarında doğaları gereği ön safta yer alırlar. Bununla birlikte petlerdeki zaman sınırlaması riskinden dolayı, uzayan dövüşler veya peti yanlış yönlendirme gibi hatalar yüzünden kazanma ihtimali yüksek bir dövüşü hızlı bir şekilde kaybetme ihtimaliniz de mevcuttur.
Avcılar belki de en iyi teke tek PvP oyununu sergilerler ki bu da onları suikastçi tipi oyun için onları eğlenceli kılar. Grup oyunlarında da iyi bir konumda yer alsalar da geniş ölçekli PvP savaşlarında çok sert bir sınıf olmadıkları için rolleri sınırlıdır.
Yeni oyuncular, bu sınıfın hataları tolere ettiğini ve PvE oyununun kolay olduğunu göreceklerdir. Uzman seviyeye gelişim için oldukça dolu bir yolları vardır. Peti kontrol etmeyi de içerdiğinden bir miktar öğrenmeye zaman ayırmak gerekecektir fakat birazcık sabırla kolayca ustalaşılabilir.Ninja

Dövüş sanatlarını, ninjutsuyu ve hava saldırılarını kullanan Ninja, rakiplerini çabucak öldürür. Gizlice yaklaşma, kalabalık kontrolü ve düşmanları şaşırtmak için olan çeşitli becerileri kullanan ninja, hızlı kaçışlara dayanan savunma eksikliği ile dengelenmiş yüksek bir saldırı karakteridir. “Engelleme" yapmamak kullanıcılarımızı Kunoichi'den daha zor kontrol ettirir. Bunun yerine, daha iyi hareket, kaçınma ve benzeri konularda uzmanlaşmıştır.Kunoichi

Ninja’nın dişi dengi olan Suikastçi, aynı Ninja gibi düşmanlarını hızlı bir şekilde öldürebilmek için dövüş sanatlarını, ninjitsuyu ve havadan saldırıları kullanır. Rakiplerini altedebilmek için duman perdesi, sızma, kalabalık kontrolü ve şaşırtma gibi bir çok beceri kullanabilen Ninja yüksek saldırı karakteridir. Saldırı noktasındaki avantajı, savunma zayıflığıyla dengelenmiştir ve savunmasını hızlı kaçınmalarla gerçekleştirir. Bu sınıf, hızlı başarılı kombolara ve kaçınma becerilerine güvenir ve öğrenme süreci yüksek zorlukta bir sınıftır. Buna karşın seviye ilerleme PvE ile kolay bir öğrenme süreci sağlar. Suikastçi sınıfın en önde gelen hareketi hava saldırılarını kullanarak rakiplerinin arkasından atlaması veya akrobatik hareketlerle saldırı yolundan çekilmesidir.Valkyrie
Valkyrieler ağır zırhlı, yakın konum kılıç ve kalkan dövüşlerinde ustalaşmış sert kadın savaşçılardır. Kimileri onları savunma ve saldırı için yaptıkları ağır idmanlar sebebiyle eski mitolojideki bakire savaşçılara benzetir. Valkyrie, Savaşçı sınıfının dişi dengidir. Tank tipi bir karakter olan Valkyrie darbe karşılamada en iyilerden biridir. Tabi ki sadece darbeleri karşılamaz, iyi oynandığında darbelerden tamamen kaçınabilir de. Fakat asıl mahareti kendisine karşı yapılan saldırıyı yumuşatmasıdır.
Teke tek PvP’de, yetnekli oyuncuların ellerinde kendi sınıfını tutmada oldukça usta ve diğer bir çok sınıfı altetmede de beceriklidir. Bir dezavantajı dengi olan Savaşçı sınıfının hız ve hareket kabiliyetine sahip olmamasıdır. Bu sınıfın öne çıktığı noktalar bazı destek buffları sağlayabilmeleri, grup savaşında mükemmel dayanıklılık ve en önemlisi çok fazla sayıda düşmanı düşürebilme yeteneğidir.
Valkyriler gelen tüm saldırıları (belli bir noktaya kadar) bloklayarak gelen saldırı ve hasarın çok olduğu anlarda ve özellikle yeni oyuncuların hatalarını telafi etmede çok kullanışlı olduklarından çok özel bir sınıf listesindedirler. Ayrıca uzman seviyeye kadar gelişmek için ideal olması bakımından Valkyrieler eğlenceli yakın temas dövüş tecrübesi yaşamak isteyen oyuncular için oldukça iyi bir seçenektir.


Musa

Musa da (Kore Kılıç Savaşçısı) oyunda seçilebilecek olan sınıflardan biridir. Bu şiddetli savaşçılar zırhları parçalayan çevik ve aldatıcı savaş tarzlarını sergilerken becerilerini savaş alanında büyük hasar meydana getiren geniş yıkıcı bir güce kanalize ederler. Musa, Maehwa’nın erkek dengidir.

Maehwa ile hemen hemen aynı olmasına ragmen Musa’nın beceri bakımından ve genel savaş mantığı bakımından bazı farklılıkları bulunmaktadır. Usta bir şekilde orta uzaklıktaki ve yakın dövüşün içine ve dışına zikzak yapabilmeleri hibrit güçlerini kullanabilmelerini sağlar. İki sınıf arasındaki ana fark Musa’nın -sadece bir kaç becerisi geniş çapta hasar vermeye yönelik olduğu için- daha AoE merkezli olmasıdır.

Bu özellik Musalar’a PvP ile ilgili grup dövüşlerinde bir nebze daha fazla imkan sağlar ve PvE’de hayatını biraz da olsa kolaylaştırır. Hafif bir zırhları vardır ve savaşta ayakta kalabilmek için hareket kabiliyetlerine güvenirler ki bu da kuşatmaları ve büyük ölçekli savaşları yeni oyuncular için güç kılar.

Yeni oyuncular şunu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir ki etkin bir şekilde kullanabilmek için Black Desert Online’daki tüm zayıf zırhlı sınıflarda bir miktar öğrenme süreci geçirmek gerekecektir. Sonuç olarak Musalar uzman seviyesine kadar gelişime imkan sağlayan, bununla birlikte yeni oyuncuların da tercih edebileceği dinamik ve oynaması çok keyifli bir sınıftır.Maehwa

Maehwa (Kore Kılıç Savaşçısı) naif bir isme sahip olsa da indirdiği darbeler ve atik savaşma stili kesinlikle naif değildir. Bu kadın savaşçılar dövüşün içine dışına zikzak yapıp hemen akabinde eğilerek düşmanının zayıf tarafından öldürücü darbeyi indirerek sergiledikleri kendi simbiyotik savaş stillerinde ustalaşmışlardır. Maehwa, Musa’nın dişi dengidir.
Dövüşte yakın konumda savaşırken ölümcül olması, bununla birlikte mesafeli dövüşte de düşmanına hasar verebiliyor olması Maehwa’yı Black Desert Online’da sıradışı bir dövüş tarzı sahibi yapar.
Darbelere karşı çok dayanıklı değildir ama hareket kabiliyeti sayesinde savaş alanında hızlıca dolaşarak bunun önüne geçebilir.
Bu sınıfın faydalarından biri de genellikle öldürmeye yetecek kadar bir süre boyunca düşmanının hareket kabiliyetini kilitleyebilmesidir ki bu da Maehwa’yı PvP ve PvE için mükemmel kılar. Tabi ki grup savaşlarına da katılabilirler. Ama darbelere karşı dayanıklı olmamaları sebebiyle ön saflarda düşmanla temas kurma noktasındaki fonksiyonları oldukça sınırlı olacaktır ve kuşatmalarda da ölmeden bir aralık bulup saldırıda bulunmak zor olacaktır.
Genel olarak bu sınıfa hızlıca alışıp oynamak mümkündür ve uzman seviyeye kadar gelişmek için idealdir. Bu da Maehwa’yı deneyimli oyuncular için iyi bir seçenek yapar. Ancak bir öğrenme ve alışma sürecinden sonra yeni oyuncular da rahatlıkla kullanabilir.Kara Şövalye


Kategori
Ayrıntı

Ana Saldırı
Fiziksel
Silah/Alt-silah
Tedo/Düğümlü Kamçı
Uyanış Silahı
Vediant
Saldırı veya Beceri Hızı
Saldırı Hızı
Beceri Kaynağı
MP


Kara Şövalye, ruhların enerjisiyle büyük bir Tedo kullanır.

Tedo kullanarak sadece fiziksel saldırılar yapmaz.
Uzaktaki düşmanlarına büyü ile de saldırır.

Büyük bir silah kullandığı için yavaş olacağı düşünülebilir.
Ancak, kısa mesafelerde çok hızlı hareket edebilmesini sağlayan bir çok becerisi vardır.
Bu becerilerini, düşmanları şaşırtmak ve beklenmedik bir anda güçlü bir saldırı yapmak için kullanır.

İşte birkaç özel becerisi:
Hava Saldırısı ile ileri atılır ve düşmanlarını hareketsiz kılar.
Kaçınılmaz Vuruş, düşmanlarını işaretler ve bir patlama ile hasar verir.
Vedir’in Cinneti, büyük bir bölge içerisindeki düşmanlarına hasar verir.


56 Lv. olduktan sonra, ruhlardan daha fazla enerji çekebilir.
Vediant, eldiven şeklinde bir Uyanış Silahıdır. Sağ elinde kullanır ve Fantom Bıçak ortaya çıkarabilir.
Uyanmış Kara Şövalye, çok geniş bir saldırı yelpazesine sahiptir.
Fantom Bıçakları elinde tutarak veya yağmur gibi yağdırarak düşmanlarını kesebilir.

Striker


Kategori
Ayrıntı

Ana Saldırı
Fiziksel
Silah/Alt-silah
Gauntlet/Vambrace
Uyanış Silahı
Gardbrace
Saldırı veya Beceri Hızı
Saldırı Hızı
Beceri Kaynağı
WP


Striker, geleneksel doğu dövüş sanatı ve sokak dövüş sanatı karışımı bir stile sahiptir. Ardı ardına keskin saldırılar kullanarak kombo yapar.

Yakın dövüşte, duruma bağlı olarak, esnek hareketler sergiler.
Düşman havadayken arkasına geçerek,
saldırı yapabilir veya düşmanı tutup
hareket edemez hale getirebilir.

Kızıl Diş ve Diz Çekici, Striker kombolarında kullanılan ana becerilerdir.
Becerileri birbirlerine o kadar bağlıdır ki, tek bir beceriymiş gibi görünür.

Düşman havadayken Burgu Çarpma ile başlayıp, Akım: Ölümcül Darbe veya Akım: Heyelan ile kombo yapılabilir.


56 Lv. olduktan sonra, enerjisini çok daha verimli kullanabilir.
Uyanış Silahı ‘Gardbrace’ çıplak ellerini daha güçlü hale getirir.
Bununla birlikte, önceki becerilerine nazaran daha etkileyici beceriler kullanır.
Enerjisini, yanında onunla savaşan Eko Ruhu çağırmak için de kullanabilir.

Mistik


Kategori
Ayrıntı

Ana Saldırı
Fiziksel
Silah/Alt-silah
Gauntlet/Vambrace
Uyanış Silahı
Cestus
Saldırı veya Beceri Hızı
Saldırı Hızı
Beceri Kaynağı
WP


Mistik, savaş yüzünden harap olmuş bir köyde bulundu.
Striker ile aynı öğretmen tarafından eğitildi ve bir dövüş sanatçısı oldu.
Becerileri, doğu dövüş sanatı tarzındadır.
Bu yüzden, Striker ile benzer dövüş tekniği ve enerjisine sahiptir.
Kombo yaparak dövüşlere hızlıca girebilir ve çıkabilir.