Neler yeni
Şimdi bize katılın!

Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilirsiniz daha fazlası için forumumuza kayıt olmalısınız. Kayıt işlemi tamamen ücretsiz ve hızlıdır.

Black Desert - Bilgilerim Menüsü

admin

Owner
Yönetici
Yönetici
Katılım
15/9/17
Mesajlar
282
Beğeniler
172
Puanları
10,000
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.bdoforumtr.com
#1
Bilgilerim

Genel Bilgiler


▲ Bilgilerim penceresini açmak için Oyunda 'P' tuşuna basın veya sağ alt menüdeki ‘Bilgilerim (P)’ simgesine tıklayın!• Aile Şöhreti

Aile Şöhreti, karakterinizin level, enerji, katkı puanı ve yaşam beceri levelinin bir kombinasyonudur.
Ailenizin ne kadar geliştiğini ‘level’ bazında göstermektedir.

Aile Şöhreti, Savaş Şöhreti, Yaşam Şöhreti ve Diğer kısımlardan oluşmaktadır. Maceracılar, her gün oyun içi postaları aracılığıyla toplam Şöhret puanlarına göre Aile Şöhreti Geliri alırlar.


▲Aile Şöhreti’nizi Bilgilerim (P tuşu) penceresinde kontrol edebilirsiniz.Aile Şöhreti Geliri her gün oyuna ilk girişinizde postanıza gönderilmektedir. Bir sonraki girişinizde, giriş yapmayıp almadığınız Aile Şöhreti Geliri’ni alabilirsiniz. Örneğin, bir maceracı her gün 1,062,000 gümüş para Aile Şöhreti Geliri elde ediyor. 3 gün giriş yapmaz ise 4. gün giriş yaptığında toplam 4,248,000 gümüş para alacaktır.

▲ Aile Şöhreti Geliri, her girişte maceracının posta kutusuna gönderilir.• SoyadıSoyadınız, belli bir sunucudaki bütün karakterleriniz için seçilen benzersiz bir isimdir. Oluşturduğunuz bütün karakterlerin üzerinde görünür ve belirlendikten sonra sadece inci dükkanı kullanılarak değiştirilebilir.Lütfen soyadı seçiminin sunucu seçildikten sonra, karakter oluşturulmadan önce yapıldığını unutmayın.

• BurçBu, karakterin sahip olduğu burcu gösterir. Aynı burca sahip olan NPCler, karaktere daha yakın hissederler. Hikaye paylaşımı, tanışma anı gibi zamanlarda daha fazla dostluk puanı kazanma gibi etkileri vardır.

NPC’nin burcu, hikaye paylaşım penceresinde ve bilgi penceresinde (kısayol tuşu H) bulunabilir.

Burç, karakter oluşturulurken belirlenmelidir. Daha sonra tekrar değiştirilemez.• EnerjiNPC etkileşimi ve çeşitli aktiviteler sonucunda Enerji harcanır.

Enerji, genellikle karakterler NPClerle yakınlaştığında veya belli bilgiler edindiğinde kullanılır. Maksimum enerji puanında gerçekleşen artış ailedeki bütün karakterler tarafından paylaşılır.Fakat, herhangi bir zamanda ailedeki karakterlerin sahip olduğu enerji puanı, karakterler arasında farklılık gösterebilir.Enerji, çevrimiçi karakterlerde 3 dakikada 1 puan yenilenirken çevrimdışı karakterlerde 1 saatte 1 puan yenilenir.

Bu sebeple, büyük miktarda enerji tüketmeniz gerekiyorsa birden fazla karakter oluşturmak faydalı olabilir.Ayrıca, köydeki NPClerden tekrar eden görevler alırsanız veya evinize yerleştirdiğiniz bir yatakta uzanırsanız enerji yenileme hızınızı arttırabilirsiniz.Oyuna, maksimum enerji puanı 10 olarak başlarsınız. Her bilgi konusunu tamamladığınızda maksimum enerji artar.

Maksimum enerji puanını arttırmanın en kolay yolu bir köydeki bütün tüccarlarla konuşmaktır.

•Katkı Puanı

Bu puanı, ticaret rotalarını birleştirmek için keşif merkezlerine yatırım yapmak veya işçi göndermek için imalat merkezlerine yatırım yapmak için kullanılabilirsiniz, Ayrıca, bir köyde ev satın almak veya bir NPC’den belli eşyalar veya haklar ödünç almak için de kullanabilirsiniz. Yatırım veya kiralama için kullandığınız katkı puanlarınızı istediğiniz zaman geri alabilirsiniz.Katkı puanlarınızı arttırmanın kolay yolu, katkı puanı veren bir görev yapmaktır.

Yeni bir bölge keşfeder veya ticaret eşyaları satarsanız katkı puanınız yükselir.• Level

Leveliniz yükseldikçe beceri puanları, daha yüksek taşıma limiti ve yaşama gücünün yanında direnç gücü de kazanacaksınız.

Bir canavar ve oyuncu arasındaki level farkı, canavar isminin renginden anlaşılabilir. Düşük seviyeli canavarları öldürürken daha az ödül, daha yüksek seviyeli canavarları öldürürken ise daha fazla deneyim elde edeceksiniz.• Sağlık

Sağlık seviyenize bağlı olarak sağlık puanı kazanırsınız ve dayanabileceğiniz hasar miktarı artar.

Zaman geçtikçe kaybedilen sağlık puanları yenilenir ama potlar ve belli beceriler kullanarak daha hızlı iyileşebilirsiniz.

Sağlığınız sıfıra düştüğünde karakteriniz bilincini kaybedip bayılır. Özel bir eşya kullanarak, oluğunuz yerde dirilebilir veya en yakın bağlantı noktasına/köye dönebilirsiniz.• Beceri Kullanım Puanları

Bir karakterin beceri kullanması için, kendine özgü beceri kullanım puanlarına sahip olması gerekir.

Savaşçı, Vahşi, Musa, Maehwa, Suikastçi ve Ninja beceri kullanım puanı WP olarak adlandırılır.

Sahire, Okçu, Avcı, Cadı ve Büyücü beceri kullanım puanı MP ve Valkyrie beceri kullanım puanı ise SP olarak adlandırılır.Beceri kullanım puanları arasında MP ve WP zamanla yenilenir fakat SP zamanla kendiliğinden yenilenmez.Birçok beceri, beceri kullanım puanına ihtiyaç duyar. Belli becerilerin yardımıyla saldırı ve savunma yaparak, bir miktar beceri kullanım puanı yenileyebilirsiniz.

Güçlü bir beceri, diğerlerinden daha fazla kaynak tüketir.Diğer yandan, bir beceriyi hızlı tuş barına eklemek yerine özel bir komutla kullanarak daha az kaynak harcayabilirsiniz.Karaktere bağlı olarak MP / WP / SP değerlerini pot kullanarak yenileyebilirsiniz.

Potlar, her köydeki Genel Ürün Satıcısından satın alınabilir veya belli görevler tamamlanarak ödül olarak elde edilebilir. Ayrıca, yenilediğiniz MP / WP / SP değerleri, kullandığınız potun boyutuna bağlı olarak (küçük / orta / büyük / ekstra büyük) farklılık gösterir.▲ Her karakterin MP / WP / SP değeri yenileyen becerileri vardır.MP / WP / SP potlarını elde etmenin zor olduğunu veya potların çok ağırlık yaptığını düşünürseniz, MP / WP / SP değerlerini Basit Kimya ile elde edilen Bitkisel İçecek kullanarak da yenileyebilirsiniz.Bitkisel İçecek elde etmek için Gündoğumu Bitkisi, Kuru Yelken Otu, İpek Bal Otu, Ateş Tanesi Çiçeği toplayın ve Basit Kimya (kısayol L) kullanarak Maden Suyu ile işleyin.Bitkisel İçecekler, potlardan daha hafiftir ve bağımsız olarak bütün karakterler tarafından kullanılabilirler.Bitkisel İçecekleri işleyerek çok daha fazla MP / WP / SP değeri yenileyebilen Konsantre Bitkisel içecek, Yüksek Konsantre Bitkisel İçecek ve Rafine Bitkisel İçecek elde edebilirsiniz.▲ Bir beceri kullanım puanı potu hazırlarken size uygun olanı hazırladığınızdan emin olun.Beceri özelleştirme yardımıyla, savaş sırasında pot veya Bitkisel İçeceklere bağlı kalmadan MP / WP / SP değerlerini verimli bir şekilde kullanmak için becerilere MP / WP / SP yenileme etkisi ekleyin.Level 50’ye ulaştıktan sonra her 2 seviyede bir, bir beceriye iki etki ekleyebilirsiniz.

Beceri özelleştirme kullanarak ekleyebileceğiniz etkiler Saldırı Hızı Artışı, AP Artışı vs. dahil olmak üzere çok çeşitlidir. MP / WP / SP değeri yenileme etkisini eklemek, savaş sırasında MP / WP / SP değerlerini korumak için çok etkili bir yöntemdir.▲ Level 50 ve üzerindeki bir karakter, özelleştirmek istediği beceriye MP / WP / SP değeri yenileme etkisi ekleyebilir.• Ağırlık Limiti

Vücudunuz ağırlaştıkça hareket hızınız ve saldırı hızınız düşer.Eşya ağırlık limitinin %170’inden fazlasını taşıyamazsınız.

Bu sebeple, eşya ağırlığı %170’e yaklaştığında daha fazla eşya satın alamaz ve elde edemezsiniz.%100 ağırlığa kadar hızda bir değişiklik olmaz, %101 ~ 125 arasında biraz düşer, %126 ~ 150 arasında çok düşer ve ağırlık daha fazla arttığında hareket etmek mümkün değildir.

%126’yı geçtikten sonra zıplayamazsınız.Eşek, at, at arabası vs. gibi binekler, karakterden daha fazla ağırlık taşıyabilir. Fakat bir araca gümüş yüklenemez bu yüzden hafiflemek için araca diğer ağır eşyaları yükleyebilirsiniz.

▲ Ağırlık arttıkça hareket hızı düşer ve bu yüzden ağırlığı düşürmek için çantanızı boşaltmanız veya eşyalarınızı atmanız gerekir.• AP

Karakter tarafından giyilen ekipmanların saldırı gücü toplamıdır. Karakterin bir beceri kullanarak yaptığı saldırılarla verdiği hasarı etkiler.

Saldırı gücü giyilen ekipmanın saldırı gücü toplamıdır. Takılan Sihirli Kristallere veya beceri özelleştirmelerine bağlı değildir.• DP

Karakter tarafından giyilen ekipmanların toplam savunma gücüne eşittir ve düşman saldırılarından alınan hasarın azalmasını sağlar.• Nefes

Nefes, bir karakterin yorulmadan ne kadar aktivite yapabileceğini gösterir.

Nefes arttığında, karakter uzun bir süre hızlı koşabilir (Shift + W) ve bazı nefes becerilerini daha sık kullanılabilir.Bütün nefes tükenirse bazı dezavantajlar ortaya çıkar, mesela, hızlı koşu kullanılamaz ve yüzme hızında büyük bir düşüş gerçekleşir vs.

Nefes hızlı bir şekilde yeniden dolar.

Nefes, hızlı koşu veya yüzme kullanılırken yenilenmez.• Karma

Karakterin Karma değerini gösteren sayısal değerdir. Canavar avlandığında bu değer yükselir ve PK ve hırsızlık yapıldığında düşer.Karma değeri, bir NPC soyulmaya çalışıldığında (F2) ve yabani bir at öldürüldüğünde düşer.

Karakter Level 50 veya daha yüksek ve PvP modu etkin olduğunda, başka bir maceracıya saldırır/ öldürürse Karma değeri büyük miktarda düşer.

Karma değeri 0’ın altına düşerse karakterin ismi kırmızı olur ve köy muhafızlarının saldırısına uğrayabilir.Karakter Level 50 veya daha yüksekse ve Karma değeri 0’ın altına düşerse, diğer maceracıların saldırısına uğrayabilir.Karma değeri düşükken ölürseniz giyilen ekipmanın yükseltme değerinin düşmesi veya sahip olduğunuz eşyaların yere düşmesi gibi büyük dezavantajlar yaşanabilir.

Potansiyel


Bu değer, karaktere özgü potansiyeli temsil eder.

Bu değeri, potansiyel arttırma etkisi olan ekipmanlar giymek, yemek yemek veya iksir içmek gibi çeşitli yöntemlerle arttırabilirsiniz.Potansiyeli en fazla 5 defa arttırabilirsiniz.

Potansiyel, debufflar veya potansiyel düşüren eşyalar giyilerek eksi (-) değerlere düşürülebilir.Potansiyel birimlerin etkileri şöyledir.• Saldırı Hızı: Daha yüksek bir seviye, saldırı hızının artmasını sağlar. Saldırı hızı potansiyeli, Savaşçı, Okçu, Vahşi, Avcı, Musa, Maehwa, Suikastçi ve Ninja sınıflarının saldırı kullanımını etkiler.

• Beceri Hızı: Daha yüksek bir seviye, beceri kullanım hızını arttırır. Beceri Hızı potansiyeli, Sahire, Valkyrie, Cadı ve Büyücü sınıflarının beceri kullanımını etkiler.

• Hareket Hızı: Daha yüksek bir Hareket Hızı seviyesi, daha hızlı hareket edilmesini sağlar.

• Kritik Vuruş: Daha yüksek bir Kritik Vuruş seviyesi, Kritik Vuruş Şansını arttırır.

• Balıkçılık Hızı: Daha yüksek bir seviye, balık yakalama süresini düşürür.

• Toplama Hızı: Daha yüksek bir seviye, bütün toplama aktivitelerinin süresini düşürür.

• Şans: Daha yüksek bir seviye, eşya elde etme şansını arttırır.

Eğitim
Fiziksel eğitim, karakterin temel yeteneklerinden bazılarını geliştirir.• Nefes: Nefes seviyesi artarsa, karakterin nefesi kalıcı olarak yükselir. Bir karakter araçlara binmek yerine koşar veya yürürse nefes deneyimi kazanabilir.• Güç: Güç seviyesi artarsa, karakterin sahip olduğu ağırlık limiti kalıcı olarak artar. Bir karakter ticaret malları taşıdığında bir sırt çantası takar. Sırt çantası takıldığında hareket ederse gidilen mesafeye bağlı olarak güç deneyimi kazanır.

• Sağlık: Sağlık seviyesi artarsa, karakterin HP, WP, MP, SP değerleri kalıcı olarak yükselir. Aşçılık eşyaları kullanılarak belli bir miktarda sağlık deneyimi kazanmak mümkündür.Direnç
Direnç değeri arttıkça düşmanın debufflarına yakalanma ihtimali düşer. Her karakterin temel direnç değeri %20’dir. Direnç, belli türlerde ekipman eşyaları veya direnç değerini arttıran beceriler kullanılarak arttırılabilir.Ayrıca direnç, ekipman eşyası veya büyülü kristal vs. kullanılarak da arttırılabilir.

Direnç, yemek veya iksir gibi tedarikler kullanılarak veya karaktere özel beceriler kullanılarak da geçici olarak arttırılabilir.Direnç seviyesini %60 üzerine yükseltseniz bile PvP sırasında direnç seviyesi %60 üzerine çıkamaz.

Bunun dışında rakip maceracı ‘Bütün Dirençleri Yok Sayma’ etkisine sahipse, direnç değerleri gösterilenden farklı olabilir.

• Sersemletme/Sarsma/Dondurma Direnci: Rakam ne kadar yüksekse, rakibin Sersemletme / Sarsma / Dondurma debuff etkisine direnme ihtimali o kadar yüksektir.

• Düşme/Yıkma Direnci: Rakam ne kadar yüksekse, rakibin Düşme/Yıkma debuff etkisine direnme ihtimali o kadar yüksektir.

• Yakalanma Direnci: Rakam ne kadar yüksekse, rakibin Yakalanma debuff etkisine direnme ihtimali o kadar yüksektir.

• Geri İtme/Püskürtme Direnci: Rakam ne kadar yüksekse, rakibin Geri İtme/Püskürtme debuff etkisine direnme ihtimali o kadar yüksektir.Yaşam Aktiviteleri
İmalat aktivitesi gerçekleştirerek, deneyim puanı kazanıp yaşam seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Yaşam seviyeniz yükselince, herhangi bir imalat aktivitesi sırasında ek ödül kazanma veya verimlilik artışı gibi bir etki elde edebilirsiniz.

Ek olarak her yaşam seviyesi belli bir seviyeye ulaştığında lüks mal satıcısı tarafından satılan farklı yaşam aktivitesi elbiseleri giyip daha iyi aletler kullanabilirsiniz.

• Toplama

Toplama seviyesi arttıkça, toplama yapılarak elde edilen eşya sayısı da artar. Ek olarak toplama aktivitelerine harcanan zamanı azaltan daha iyi toplama aletleri de kullanabilirsiniz veya Toplama Kıyafeti Seti giyerek toplama potansiyelinizi ve yaşam EXP kazanımınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca toplama seviyesi, belli bir seviyeye ulaştığınızda enerji tüketmeden toplama yapma ihtimali de yükselir.

• İşleme

İşleme seviyesi arttıkça, işleme yapılarak elde edilen ürün sayısında artış olmasını sağlayan bir etki kazanılır.

Ek olarak işleme becerisi belli bir seviyeye ulaştığında, Lüks Mal Satıcısı tarafından satılan İşleme Kıyafeti giyerek işleme EXP kazanımını arttırabilirsiniz.• Aşçılık

Aşçılık seviyesi arttıkça aşçılıkla elde edilen ürün sayısını arttırma ihtimali yükselir. Böylelikle üretimi kısıtlı olan bazı yemekleri de üretebilirsiniz. Çok daha iyi bir etkiye sahip en üst seviye yemekler yapma şansınız da artar.

Ek olarak aşçılık becerisi belli bir seviyeye ulaştığında, Lüks Mal Satıcısı tarafından satılan Aşçılık Kıyafeti giyerek Aşçılık EXP kazanımını arttırabilirsiniz.• Ehlileştirme

Sadece yabani bir at yakalayıp ahıra kaydettiğinizde veya binicilik beceriniz yükseldiğinde ehlileştirme EXP kazanırsınız. Ehlileştirme seviyesi yükseldiğinde Binek Beceri EXP kazanımı kolaylaşır ve yabani bir at yakalama şansı artar.

Ek olarak Ehlileştirme becerisi belli bir seviyeye ulaştığında, Lüks Mal Satıcısı tarafından satılan Ehlileştirme Kıyafeti giyerek Ehlileştirme EXP kazanımını arttırabilirsiniz.

• Kimya

Kimya seviyesi arttıkça , Kimya kullanarak daha fazla ürün elde etme şansı artar.

Böylelikle üretimi kısıtlı olan bazı eşyaları da üretebilirsiniz ve çok daha iyi bir etkiye sahip en üst seviye eşya yapma şansınız da artacak.

Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra savaş ve yaşam aktivitelerinde çeşitli yetenekleri geliştiren Kimya taşları üretebilmeye başlayacaksınız.

Ek olarak Kimya becerisi belli bir seviyeye ulaştığında, Lüks Mal Satıcısı tarafından satılan Kimya Kıyafeti giyerek Kimya EXP kazanımını arttırabilirsiniz.

• Balıkçılık

Balıkçılık seviyesi yükseldiğinde, oltayı bir balık ısırdığında oynanan mini oyun (belirli bir süre içinde komut verme) çok daha kolay bir hal alır ve belli bir ihtimalle olta dayanıklılığı harcamadan balık yakalama ihtimali veren bir etki kazanılır. Balıkçılık Profesyonel level 5 olunduğunda, zıpkın kullanarak özel balıklar yakalayabilirsiniz.

Martı sürüleriyle karşılaşma, yani sarı seviye balık yakalama ihtimalinizin %100 olması ihtimali artar.

Ek olarak Balıkçılık becerisi belli bir seviyeye ulaştığında, Lüks Mal Satıcısı tarafından satılan Balıkçılık Kıyafeti giyerek Balıkçılık EXP kazanımını arttırabilirsiniz.• Avcılık

Avcılık seviyesi arttıkça daha güçlü ve daha yüksek seviyeli silahlar kullanarak avcılık için gereken süreyi kısaltabilirsiniz.

Ek olarak Avcılık becerisi belli bir seviyeye ulaştığında, Lüks Mal Satıcısı tarafından satılan Avcılık Kıyafeti giyerek Avcılık EXP kazanımını arttırabilirsiniz.

• Ticaret

Ticaret seviyeniz yükseldikçe daha fazla mal satın alabilirsiniz.

Daha yüksek bir ticaret seviyesi gerektiren mallar genellikle daha pahalıdır ve dolayısıyla daha yüksek kar getirir.

Ticaret Lv. Usta 2 olduğunuzda, belli bir NPC vasıtasıyla ticaret karınızı en yüksek seviyeye çıkartabilirsiniz.

Ek olarak Ticaret becerisi belli bir seviyeye ulaştığında, Lüks Mal Satıcısı tarafından satılan Ticaret Kıyafeti giyerek Ticaret EXP kazanımını arttırabilirsiniz.

• Çiftçilik

Çiftçilik seviyeniz arttıkça enerji harcamadan hasat yapma ihtimaliniz de artar.

Ek olarak Çiftçilik becerisi belli bir seviyeye ulaştığında, Lüks Mal Satıcısı tarafından satılan Çiftçilik Kıyafeti giyerek Çiftçilik EXP kazanımını arttırabilirsiniz.• Denizcilik

Denizcilik seviyeniz arttıkça, Epheria yelkenlisi ve kadırga gibi deniz araçlarını kullanırken daha fazla beceri kullanabilirsiniz.

Denizcilik deneyimi sadece okyanus bölgesinde gemi kullanılarak elde edilebilir.Alan Sıralaması
Her alandaki sıralamayı, çeşitli yaşam seviyeleri, sahip olunan mal miktarı, level ve benzeri şeklinde karşılaştırabilirsiniz. Her alanda ilk 30 sırada yer alan maceracıların soyadı, karakter adı ve katıldığı klanın adını görebilirsiniz.

İlk 30’da değilseniz A-E aralığında nerede olduğunuzu kontrol edebilirsiniz.Alan sıralaması sadece aynı kanaldaki oyuncuların bilgilerini içerir ve mal sıralamasında, maceracının sahip olduğu toplam mal sayısını göremezsiniz.

Günlüğüm

Günlük sistemi, karakter oluşturulduktan sonra gerçekleşen bir takım olayları otomatik olarak kaydeder.

Temel kayıt birimi bir gündür ve ayrıntılı kayıt süresini, imleci üzerine götürerek kontrol edebilirsiniz.

Günlük, daha önce kaydedemediğiniz önemli olayları kontrol ettiğinizde veya yaşadığınız maceraları gözden geçirdiğinizde kıymetli bir kayıt olacak.Meydan Okuma Görevi
Meydan okuma görevi, kullanıcıların oyundan daha fazla keyif almasını ve daha pürüzsüz bir deneyim yaşamasını sağlayan ödüllerden oluşan bir başarım sistemidir.

Her görev kolaylıkla yapılabilir ve bütün görevler, karakteriniz oluşturulduğu andan itibaren görülebilir.

Meydan okuma görevleri tamamlandığında sağ altta, kullanıcıların ödüllerini kolaylıkla alabilmesini sağlayan bir bildirim görünür.

Meydan okuma görevlerini görmek için oyunda ‘P’ tuşuna basın veya sağ alttaki menüde ‘Bilgilerim (P)’ simgesine tıklayıp sol üstte ‘meydan okuma görevi’ simgesine tıklayabileceğiniz bilgilerim penceresini açın.▲ Başarım görevi ödülleri oldukça faydalıdır.

▲ Sağ alttaki bildirim simgesine tıklayarak ödülleri alabileceğiniz pencereye gidin.

Ünvan Bilgisi
Ünvan, Black Desert içindeki çeşitli oyunları oynayarak kazanabileceğiniz bir tür koleksiyon gibidir. Ünvan kazanmak için maceracıların benzersiz gereksinimleri olan bütün kazanma şartlarını anlaması gerekir.

Ünvan, Karakter adınızın üzerinde gösterilir ve her ünvanın özel bir etkisi yoktur ama toplam ilerlemede belirli bir seviyeye ulaştığınızda bir etki verir.▲ Kazandığınız ünvan, ‘Uygula’ tuşuna tıklanarak karakterinizin adının üzerinde gösterilebilir.

* Güncelleme ve içerik değişimlerine bağlı olarak oyun rehberinin içeriği, gerçek oyun içeriğinden farklılık gösterebilir.
 

Black Desert Online